Новости

Известување за работното време на јавните паркиралишта за божиќните празници

повеќе...

Известување за работното време на јавните паркиралишта за новогодишните празници

повеќе...

Ј.П. „Градски паркинг“ - Скопје исплати регрес за годишен одмор ( К-15) за 2022 година на своите вработени

повеќе...

Претставници на ЈП „Градски паркинг“ – Скопје учествуваа на региoналната паркинг конференција  „ПАРКОН“ во Србија

повеќе...

Работно време на паркиралиштата на ЈП „Градски паркинг“- Скопје на Денот на востанието на Македонија, 11 Октомври

Ги известуваме корисниците на нашите услуги дека на Денот на востанието на Македонија, 11 Октомври, вторник, на зонските паркиралишта со кои стопанисува ЈП „Градски паркинг“ - Скопје

нема да се врши наплата, освен на паркинг зона А0 Водно.

повеќе...

Нема промена во цените на услугите кои ги нуди ЈП „Градски паркинг“ - Скопје

Изминатиов период ЈП „Градски паркинг“ – Скопје, се соочува со прашања од корисници поврзани со шпекулации за наводна промена на цените на услугите што ги нуди препријатието. Поради ова, ја известуваме јавноста, дека цените на услугите што ги нуди претпријатието, по сите основи, остануваат непроменити и се согласно „Ценовникот на услуги на ЈП „Градски паркинг“ - Скопје.

повеќе...

Промена на работното време на зонските паркиралишта 

Јавното претпријатие „Градски паркинг“- Скопје ги известува сите граѓани дека од 01.10.2022 год. (сабота) започнува зимско сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање (зонско)

повеќе...

Интервју на дирекорот Бојан Христовски за порталот Вечерпресс 

повеќе...

Бесплатен паркинг за крводарители за време на дарување крв и поволнисти за паркирање на приватните специјализанти

повеќе...

ЈП “Градски Паркинг” - Скопје посветено работи во насока на заштита и овозможување подобри услови и услуги за лицата со хендикеп

повеќе...

Задоволството на граѓаните е резултат на реализираните проекти од новото раководство

повеќе...

УСПЕШНО СПРОВЕДЕНА АНКЕТАТА ЗА ИСПИТУВАЊЕ НА МИСЛЕЊЕТО НА КОРИСНИЦИТЕ НА УСЛУГИТЕ НА ЈП „ГРАДСКИ ПАРКИНГ“ – СКОПЈЕ

 Во текот на последните две недели од месец мај 2022 година, ЈП „Градски паркинг“ – Скопје, спроведе анкета за испитување на мислењето на корисниците на услугите кои ги нуди претпријатието

повеќе...

УСПЕШНО СПРОВЕДЕНА АКЦИЈАТА „ДАРУВАМЕ КРВ – СПАСУВАМЕ ЖИВОТ“

 Денес ЈП „Градски паркинг“ – Скопје, организираше крводарителска акција под мотото: „Даруваме крв – спасуваме живот“ во просториите на претпријатието, а успешната акција ја спроведе здравствениот тим на Институт за трансфузиона медицина во соработка со Црвен крст.

повеќе...

ЈП „Градски паркинг- Скопје“ започнува кампања под мотото „Не молчи, пријави! Заедно против неправилностите!“ и анкета за корисници со цел подобрување на паркинг услугите

повеќе...

Почеток на решавање на проблемот со паркирање во општина Карпош

Денес, на седница на Советот на општина Карпош беше усвоена „Предлог- одлуката за регулирање на наплата на комунална такса по основ организирање на зонско паркирање на дел од јавните паркиралишта на подрачје на општина Карпош“. Ова значи почеток на процедурата за решавање на проблемот со паркирањето на територија на општината и воведување на зонско паркирање.

повеќе...

Имаат ли возачите сообраќајна култура?

повеќе...

РЕВИЗИЈА НА СИТЕ ДОГОВОРИ НА ПАРКИНГ УСЛУГИТЕ НА ЈП ГРАДСКИ ПАРКИНГ- СКОПЈЕ

Ги известуваме корисниците на нашите услуги на категориите: станар, вработен во правен субјект, правно лице и физичко лице дека од 01.05.2022, етапно по паркиралишта,  ќе се врши ревизија на сите договори на корисниците.

повеќе...

Намален приходот од Сектор пајак 

И покрај големите напори за соработка и поплаки од граѓаните, се’ уште имаме опструкции од страна на МВР за отстранување на непрописно паркираните возила

повеќе...

Известување за работно време во пресрет на Велигденските празници

Ги известуваме корисниците на нашите услуги дека во пресрет на најголемиот Христијански празник Велигден, на зонските паркиралишта со кои стопанисува ЈП Градски паркинг- Скопје нема да се врши наплата

во недела 24.4.2022 и понеделник 25.4.2022 год. 

повеќе...

Градоначалничката Арсовска, Директорот Христовски и Градоначалникот на општина Аеродром официјално ја презентираа канцеларија Аеродром

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, директорот на ЈП Градски паркинг, Бојан Христовски и градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски денеска ги отворија новите работни простории на канцеларијата Аеродром. Новите простории беа неопходни од повеќе аспекти, а најмногу поради обезбедување подобри услови за работа на вработените во претпријатието, како и подобра услуга за граѓаните.

повеќе...

Поставени нови заштитни столбчиња на паркингот Народен Фронт

До ЈП Градски паркинг- Скопје стигнаа реакции од станари и  корисници на паркингот Народен Фронт, во врска со направени оштетувања на заштитните столбчињата од страна на непознати сторители, кои избегнувајќи ја наплата на паркинг услугата, пристапувале до паркингот и го напуштале преку тротоарите уништувајќи ги заштитните столбчиња.

повеќе...

Нова локација на Канцеларија Аеродром од 01.04.2022

Ги информираме нашите корисници дека од утре, петок, 01.04.2022 год., канцеларијата на кол центар Аеродром ќе започне со работа на нова локација.

повеќе...

Христовски- Стефковски одржаа работна средба со цел Предлог- Решение за решавање на проблемот со паркирање во Автокоманда

Утрово, во просториите на општина Гази Баба се одржа средба помеѓу работните групи од општина Гази Баба и ЈП Градски паркинг- Скопје, со цел изнаоѓање на решеие за сообраќајот во мирување во населба Автокоманда.

повеќе...

Одржана средба помеѓу раководството на ЈП Градски паркинг- Скопје и Секторот за внатрешни работи- Скопје

Денес Директорот Христовски и Раководителот на Сектор пајак Стоилевски одржаа состанок со раководството на Секторот за внатрешни работи- началникот Тони Јакимовски и вработени лица од Одделението за безбедност во патниот сообраќај.

повеќе...

СПРОВЕДЕНА АКЦИЈА ЗА СЕЧЕЊЕ СУВИ ГРАНКИ, ДРВА И ГРМУШКИ

Почнувајќи од 10.3.2022 год. па се до денес, 16.3.2022, ЈП Градски паркинг- Скопје, во соработка со  Град Скопје и ЈП Паркови и зеленило

повеќе...

Директорот Христовски на теренски увид во Автокоманда

Денес, Директорот Христовски и Градоначалникот на Општина Гази Баба направија увид во населбата Автокоманда со цел изнаоѓање на решение за регулирање на сообраќајот во мирување и конечно решавање на сообраќајниот хаос.

повеќе...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ОДГОВОР НА СОВЕТНИЧКИ ПРАШАЊА

На седницата на Советот на Град Скопје, одржана на 10.03.2022 год., кон Директорот Христовски беа поставени прашања од страна на советничката Марија Андоновска, во врска со состојбата на претпријатието пред тој да биде назначен и сега, што е преземено од негова страна за решавање на проблемите и краток опис на проектот Паметен Град, за кој граѓаните не се информирани, а потрошени се 380.000 евра од касата на Град Скопје, во време на владеењето на претходниот Градоначалник Шилегов.

повеќе...

Почитувани, 

Ги известуваме нашите корисници на паркинг услуги, кои истовремено користат мобилни услуги на операторот Телекабел,

дека од 13.03.2022 нема да бидат во можност да испраќаат смс пораки за паркирање на нашиот телефонски број 144 144

повеќе...

Демант на обвинувањата упатени кон в.д. Директорот Христовски од страна на политичката партија Демократски Сојуз

На ден 08.03.2022 година, политичката партија Демократски Сојуз во јавноста излезе со соопштение во кое се искажани клевети на мое лично име и на сметка на ЈП Градски Паркинг. Од таа причина, како в.д. Директор на претпријатието должен сум да реагирам, демантирам и коментирам. 

повеќе...

ОД ДЕНЕС НОВИ НАМАЛЕНИ ЦЕНИ НА ЗОНСКО ПАРКИРАЊЕ

ЈП Градски паркинг- Скопје ги известува граѓаните и своите корисници дека од денес се воведуваат нови цени за паркинг услугите на зонско. Новите цени се намалени и се однесуваат на час паркирање, а ќе важат за сите зонски паркинзи со кои стопанисува претпријатието.

повеќе...

РАБОТНА СРЕДБА НА ДИРЕКТОРОТ ХРИСТОВСКИ СО АМАР ДАУТ

Директорот на ЈП Градски паркинг- Скопје, Бојан Христовски со претставници од претпријатието,

денеска одржаа состанок со Директорот на ЈУ од областа на здравството за потребите на јавните установи, Амар Даут,во кабинетот на Директорот Даут. 

повеќе...

ПОВЕЌЕ УСЛУГИ ОД СЕКТОР ПАЈАК: ШЛЕП СЛУЖБА И ПОВИК ОД ТРЕТО ЛИЦЕ

ЈП Градски паркинг- Скопје, ги информира граѓаните дека Секторот пајак, покрај основната дејност за преместување на непрописно паркирани возила со своите 8  специјални возила пајак, поседува и едно шлеп возило. 

повеќе...

Гостување на Директорот Христовски на Сител Тв

Денес Директорот Христовски беше гостин на утринската емисија „Ја сакам Македонија“ на Сител ТВ, каде што зборуваше за проблемите со паркирање со кои се соочуваат граѓаните, за намалувањето на цените на услугите, како и за новите мерки за решавање на проблемите.

повеќе...

Работна средба на Директорот Христовски со Градоначалникот на Општина Карпош Јакимовски

Директорот на ЈП Градски паркинг- Скопје, Бојан Христовски и раководителот

на „Секторот Пајак“ Александар Стоилевски  денеска одржаа состанок

повеќе...

ПОСТАВЕН СООБРАЌАЕН ЗНАК НА БАРАЊЕ НА ЈП ГРАДСКИ ПАРКИНГ- СКОПЈЕ

ЈП Градски паркинг- Скопје ги известува граѓаните и корисниците на паркинг услугите, особено на паркингот во клиничкиот центар Мајка Тереза, дека на главниот влез поставен е сообраќаен знак за забрането свртување на лево.

повеќе...

Одлука за измена на ценовникот на ЈП Градски паркинг-Скопје

На иницијатива на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, а согласно Статутот на јавното претпријатие, вчера на седница на Управниот одбор на ЈП Градски паркинг е донесена одлука

повеќе...

Одлука за измена на ценовникот на ЈП Градски паркинг-Скопје

повеќе...

  Директорот Христовски оствари средба со Претседателот на Здружението „Храбро Срце“

 Имајќи ја во преден план грижата за корисниците и целта да им овозможиме подобри паркинг услуги на сите,

 а особено на лицата со попреченост,

повеќе...

Соопштение за гостување на Директорот на ЈП Градски паркинг- Скопје, Бојан Христовски во утринската емисија на Сител Телевизија

 Директорот на „ЈП Градски паркинг - Скопје“, Бојан Христовски гостуваше на утринската емисија „Ја сакам Македонија“

повеќе...

Покрај заложеноста на претпријатието за одржување на високо ниво на хигиената на паркиралиштата, што е една од главните активности периодов, по насока на Директорот на ЈП Градски паркинг- Скопје, Бојан Христовски, службите извршија акција за дислоцирање на некористени службени возила од катната гаража Беко и ослободување на „резервирани“ паркинг места. Акцијата се изврши со цел да се ослободат повеќе паркинг места.

повеќе...

Акција за чистење на јавни паркиралишта и зонско 

Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје редовно спроведува акции за чистење на јавните паркиралишта и

јавните површини со кои стопанисува претпријатието.

повеќе...

Акција за чистење на јавно паркиралиште Клинички Центар „Мајка Тереза“

повеќе...

Измена во Ценовникот на услуги на ЈП Градски паркинг-Скопје

повеќе...

ИЗВЕСТУВАЊЕДО КОРИСНИЦИТЕ НА УСЛУГИ НА ЗОНА Б2 

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Градски Паркинг- Скопје, на ден 17.10.2019 година (четврток)

ќе го уредува паркинг просторот односно, ќе врши бележење на паркинг местата на јавната површина наменета за паркирање зона Б2.

Заради горе наведената причина, ги молиме сите корисници на услуги на оваа јавна површина наменета за паркирање- зона,

во тек на наредниот ден, за времетраење на оваа активност, да не ги паркираат своите возила на споменатата зона.

повеќе...

Известување за корисниците на Б2 зона

повеќе...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО КОРИСНИЦИТЕ НА ЗОНА Д2


Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје ги известува и потсетува корисниците на услугата паркирање:

станари, вработени и правни/физички лица, на зона Д2- Аеродром, лоцирана на бул. Јане Сандански, кај Три Бисери,

навремено да го регулираат нивниот статус на корисник.

повеќе...

Известување до корисниците на зона Д2

повеќе...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРОМЕНА НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ

Јавното претпријатие Градски Паркинг-Скопје ги известува сите граѓани дека од 01.10.2019 година

започнува зимското сметање на работното време на јавните површини

наменети за паркирање со кои стопанисува претпријатието. 

повеќе...

За почисто Скопје

повеќе...

Известување за зона Д2

повеќе...

Известување до корисниците на зона А3

повеќе...

Известување за градежни активности на зона А5

повеќе...

Летно работно време 

Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје ги известува сите граѓани дека од 01.06.2019 година започнува

летно сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува ЈП Градски Паркинг- Скопје.

повеќе...

Известување за летно работно време

повеќе...

Нови парккинг зони: Б10 и Д2 од 01.06.2019

повеќе...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЗОНА Д2

Ве известуваме дека Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Градски Паркинг- Скопје  наскоро започнува со

организирање на сообраќајот во мирување на ново оспособената јавна површина наменета за паркирање на која

ќе се применува зонски систем на работа- подзона Д2 на која се пристапува од бул. „Јане Сандански“,

бул. „АВНОЈ“ и ул. „Васко Карангелески“ во склоп на Општина Аеродром.На станарите и правните лица кои

гравитираат во непосредна близина на јавната површина „Три Бисери“ на која е утврден зонскиот систем на работа,

им се нудат ПОВЛАСТЕНИ УСЛОВИ ЗА ПАРКИРАЊЕ ВО ЗОНА.

повеќе...

Известување за зона Д2

повеќе...

Известување за трансформација на зона А6 во зона А06

повеќе...

Известување за промена на работното време

повеќе...

Известување за промена на работното време

повеќе...

Известување за промена на електронски картички на

јавните паркиралишта и катни гаражи

 

ЈП Градски паркинг- Скопје ги известува корисниците на паркинг услига на јавните паркиралишта со рампа

и на катните гаражи со кои стопанисува претпријатието,

дека започнувајќи од 01.07.2017 во употреба ќе бидат нови електронски картички.

Доколку сакате да подолжите со користење на услугата паркирање, потребно е да ги ажурирате Вашите податоци

и да потпишете нов Договор за користење на услугата, при што старата чип картичка ќе биде заменета со нова. 

повеќе...

Известување за промена на електронските картички

повеќе...

Внимателна заедница е безбедна заедница

повеќе...

ВНИМАТЕЛНА ЗАЕДНИЦА Е БЕЗБЕДНА ЗАЕДНИЦА!

Под мотото: „ВНИМАТЕЛНА ЗАЕДНИЦА Е БЕЗБЕДНА ЗАЕДНИЦА“,

Министерството за внатрешни работи во соработка со ЈП Градски паркинг- Скопје,

одржа едукација на корисниците на јавните паркиралишта,

со цел подигање на нивната свест да не оставаат вредни предмети на видливи места во нивните автомобили.

повеќе...

АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ ЈАВНИ ПАРКИРАЛИШТА

ЈП Градски паркинг- Скопје активно спроведува акции за чистење на јавните паркиралишта

и на катните гаражи со кои стопанисува претпријатието. 

Овој пат, акциите вклучуја машинско метење на јавните паркиралишта АМСМ и Нова Македонија,

машинско метење на влезот и излезот на Катна гаража „Тодор Александров“ како и на сервисната улица во катната гаража. 

повеќе...

Акција за чистење јавни паркиралишта

повеќе...

Нови машини за чистење

повеќе...

Известување за проектот „Изнајми велосипед 2017“

 

Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје ги известува сите граѓани дека од утре, 1ви Април, 2017 година,

ќе отпочне со работа проектот „Изнајми велосипед“. Велосипедите ќе може да се изнајмат на 5 (пет) локации и тоа:

- Катна гаража „Македонска Фаланга“,

- Јавно паркиралиште Градска Болница,

- Јавна површина наменета за паркирање зона Д40 (Градска Болница „8ми Септември“),

- Јавна површина наменета за паркирање зона Д3 (зад ТЦ Бисер)- Општина Аеродром и

- Јавно паркиралиште Треска.

повеќе...

Известување за проектот „Изнајми велосипед“

повеќе...

НАБАВЕНИ СЕ НОВИ МАШИНИ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЈАВНИТЕ ПАРКИРАЛИШТА

И КАТНИТЕ ГАРАЖИ 

ЈП Градски паркинг- Скопје во текот на месец март, 2017 година,

реализираше набавка на три машини за чистење на јавните паркиралишта

со кои стопанисува претпријатието.

Едната машина односно Возило за водено чистење на ѓубре и вшмукување на лисја

за рамни и нерамни јавни површини за паркирање,

пешачки површини, тротоари и велосипедски патеки е италијанско производство,

од брендот Дулево (DULEVO) и е наменета за чистење на јавните паркиралишта.

повеќе...

Известување за промена на работното време на ЈПГП

повеќе...

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ПАРКИРАЛИШТЕТО НА ГРАДСКА БОЛНИЦА

 Во рамки на тековното одржување на јавните површини наменети за паркирање, ЈП Градски паркинг - Скопје

започна со реконструкција на паркиралиштето на Градска болница.

Реконструкцијата се врши со гребење и ново асфалтирање на површините за паркирање,

а истовремено во тек е и средување на зелената површина и кaстрење на дрвата.

Во акцијате се вклучени екипи на ЈП Улици и патишта како и на ЈП Паркови и зеленило.

повеќе...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРОМЕНА НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ 

Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје ги известува сите граѓани дека од

01.06.2016 година започнува летното сметање на работното време

повеќе...

Светско признание за архитектонско ремек дело, катна гаража „Св.Кирил и Методиј“

Архитектонското дело, катна гаража Св. Кирил и Методиј, на групата автори Минас Бакалчев, Митко Хаџи Пуља,

Саша Тасиќ, Александар Радевски, Никола Стрезовски и Дамјан Момировски, во соработка со Милан Мијалковиќ,

авторот на фасадата, од фирмата ППАГ од Австрија, следејќи го барокниот стил претставен во денешно време,

успеаја да го вбројат своето ремек дело меѓу првите пет архитектонски решенија

во групата паркинг објекти на „Платформата за архитектура и дизајн Архитајзер“ на светско ниво.

повеќе...

Реконструкција на паркиралиштето Градска болница

повеќе...

Пуштена во употреба катната гаража Тодор Александров

повеќе...

На 01 Декември 2015 година ЈП Градски паркинг- Скопје

официјално ја стави во употреба катната гаража „Тодор Александров“, втор објект од ваков тип.

Изградбата и пуштањето во употреба на овој објект е резултат на заложбите за решавање на проблемот со

паркирањето во централното градско подрачје

и истиот е лоциран во строгиот центар, на ул. „Даме Груев“ бр. 14, во непосредна близина на ТЦЦ Плаза. 

повеќе...

ПРОМОВИРАНИ НОВИТЕ ЕЛЕКТРОМОБИЛИ И ЕЛЕКТРОТРОТИНЕТИ ЗА ТУРИСТИЧКО РАЗГЛЕДУВАЊЕ

повеќе...

Известување за промена на ценовникот

повеќе...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРОМЕНА НА ЦЕНОВНИКОТ НА УСЛУГИ

ЈП Градски паркинг - Скопје ги известува своите корисници од категоријата „Станар“

дека согласно Одлука на Советот на Град Скопје од 22.05.2015 година,

корисниците кои влегуваат во категоријата „Станар“, а користат службено возило 24 часа,

за услугата треба да плаќаат месечен надомест од 300 денари. 

Наведената Одлука ќе се спроведува од 01.06.2015 година.

повеќе...

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРОМЕНА НА ЦЕНОВНИКОТ НА УСЛУГИ НА ЈП ГРАДСКИ ПАРКИНГ - СКОПЈЕ ЗА КАТЕГОРИЈАТА: ВРАБОТЕН ВО ПРАВЕН СУБЈЕКТ

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Градски паркинг – Скопје, ги известува сите граѓани и корисници на услугите

дека согласно Одлука за изменување и дополнување на Ценовникот на услугите кои ги извршува ЈП Градски паркинг – Скопје

со арх. бр.02-496/9 од 05.11.2014 година утврдена е нова цена за категорија вработен во правен субјект.

повеќе...

Волшебна нова година во Град Скопје

повеќе...

Известување за промена на ценовникот на услуги 

повеќе...

Заврши проектот „Изнајми велосипед“ за оваа сезона

повеќе...

Оглас за пројавување интерес

повеќе...

ЗАПОЧНАА ПРОЕКТИТЕ: „ЕЛЕКТРОМОБИЛИ“ И „ИЗНАЈМИ ЕЛЕКТРОВЕЛОСИПЕД“

Јавното претрпијатие Градски паркинг – Скопје ги известува сите граѓани дека на 09.07.2014 година,

ги стави во функција десетте електровелосипеди и петте електромобили.

За реализација на проектот „Електромобили“ поставени се 5 стојалишта од каде граѓаните ќе можат да ја отпочнат турата за

туристичко разгледување, што ќе трае 20 минути. Исто така, поставени се инфо табли со условите и маршутата на турата.

Петте стојалишта се:

Локација 1 – Спомен обележје Мајка Тереза,

Локација 2 – Плоштад Македонија,

Локација 3 – Порта Македонија,

Локација 4 – Споменик Филип II Македонски,

Локација 5 – Мост Око.

повеќе...

Започнаа проектите: „Електромобили“ и „Изнајми електровелосипед“

повеќе...

Светско признание за архитектонско ремек дело на катната гаража „Македонска фаланга“

повеќе...

Електровелосипеди

Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје ги известува сите граѓани дека и оваа година претпријатието,

во соработка со основачот Град Скопје, реализираше активности за подобрување на

проектот „Скопје изнајми велосипед“. За таа цел оваа пролет официјално ќе се пуштат во употреба

ново набавените електо велосипеди како и сите 250 велосипеди со кои располага претпријатието.

Градски паркинг за сезоната која ни предстои набави 10 електро велосипеди со што се зголеми и обнови возниот парк.

повеќе...

Електровелосипеди

повеќе...

ЕЛЕКТРОМОБИЛИ- CITY ELECTRO MOBIL

Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје континуирано работи на целосна имплементација на „Еко проектот“

кој е уште познат и како „Грин проект“ кој вклучува набавка на нови велосипеди,

со систем за самоизнајмување, и елетромобили.

Оваа фаза на имплементација на „Грин проектот“ ќе го опфати проектор Електромобили т.е. CITY ELECTRO MOBIL

коj претставуваат значаен новитет, како за претпријатието така и за Град Скопје и граѓаните.

повеќе...

ISO 9001-2008- Систем за менаџмент со квалитет

На ден 21, ноември, 2013 година, ЈП Градски паркинг- Скопје се стекна со Сертификатот ISO 9001-2008,

што претставува Ситем за менаџмент со квалитет.

повеќе...

Катна гаража

На ден 08, Септември, 2013 година, официјално се пушти во употреба новата катна гаража Св. „Кирил и Методиј“

лоцирана во централното градско подрачје, на местото на стариот цветен пазар,

во непосредна близина на Музеј на Град Скопје.

повеќе...

СРЕДБА СО ГРАЃАНИ ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ

Директорот на ЈП Градски паркинг- Скопје, Бојан Христовски, со претставници од претпријатието и со Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцински, денеска одржаа средба со граѓани во Општина Аеродром.

повеќе...

ЗА ПОЧИСТО СКОПЈЕ 

Градот Скопје и ЈП Градски паркинг-Скопје, во соработка со останатите градски претпријатија, денеска започнаа масовна дводневна

акција за генерално чистење на сите скопски општини.Јавното претпријатие Градски паркинг- Скопје,

во акцијата „За почисто Скопје“ вклучи голем број од своите вработени,

како од администрацијата така и од давателите на јавни услуги. 

повеќе...

1  

Почитувани, 

Ги известуваме нашите корисници на паркинг услуги, кои истовремено користат мобилни услуги на операторот Телекабел, дека од 13.03.2022 нема да бидат во можност да испраќаат смс пораки за паркирање на нашиот телефонски број 144 144.Нивните корисници, услугата за паркирање ќе можат да ја користат како регистрирани корисници на www.parking.mk или преку грепки. Мобилниот оператор Телекабел има објавено „Известување за наплата на паркинг“ на нивната официјална веб страна.

Почеток на решавање на проблемот со паркирање во општина Карпош

Денес, на седница на Советот на општина Карпош беше усвоена „Предлог- одлуката за регулирање на наплата на комунална такса по основ организирање на зонско паркирање на дел од јавните паркиралишта на подрачје на општина Карпош“. Ова значи почеток на процедурата за решавање на проблемот со паркирањето на територија на општината и воведување на зонско паркирање.

Директорот Христовски даде детални информации во врска со планот на претпријатието, односно организирање на сообраќајот во мирување на територија на општина Карпош, се со цел да излеземе во пресрет на барањата на граѓаните на територија на општината.

Христовски информираше околу придобивките, условите и привилегиите т.е. бесплатно паркирање на жителите на општината кои се наш приоритет.

Во иднина, истакна Христовски, претпријатието изразува подготвеност за уредување паркиралишта во останатиот дел од општината, по претходно барање од страна на жителите на општината.

СТАВЕНИ ВО ФУНКЦИЈА ТРИ ЛИФТА ВО КАТНАТА ГАРАЖА „БЕКО“


ЈП „Градски паркинг“ – Скопје, ја известува јавноста дека од денес трите лифтови со кои располага катната гаража „Беко“ се во функција.


Корисниците на катната гаража можат своите возила да ги паркираат од кат -2 до кат 7 и притоа за симнување, или качување да ги користат лифтовите.


Раководството на претпријатието продолжува секојдневно да работи на подобрување и унапредување на условите за користење на јавните паркиралишта со кои стопанисува.